zgrada1.jpgzgrada2.jpg

Kada i zašto doći u SUVAG

Djelatnost Poliklinike SUVAG Osijek  je specijalističko konzilijarna zdravstvena zaštita:
- dijagnostika i medicinska rehabilitacija slušanja i govora
- psihološka dijagnostika
- defektološka dijagnostika i terapija
- ORL dijagnostika i terapija

Medicinska rehabilitacija slušanja i govora  uključuje:

Terapija oštećenog sluha
            - nagluhost(Hypoacusis)
            - gluhoća(Anacusis)
            - umjetna pužnica

Terapija smetnji izgovora
            -dislalija(Dyslalia)

Terapija poremećaja ritma i tempa govora
           - mucanje (Balbuties)
           - brzopletost (Batharismus)

Terapija govorno jezičnih poremećaja
           - usporen govorno jezični razvoj
           - nerazvijen govor
           - autizam
           - poteškoće govora izazvane kombiniranim smetnjama

Vježbe čitanja ,pisanja i računanja
           - disleksija (Dyslexia)
           - disgrafija (Dysgraphia)
           - diskalkulija (Dyscalculia)

Terapija poremećaja glasa
           - disfonija (Dysphonia)
           - afonija (Aphonia)
           - rinofonija (Rhinophonia)
           - učenje ezofagealnog govora

Terapija govora kod rascjepa nepca
           - nazalni govor (Rhinolalia aperta)

Terapija govorno-jezičnih poremećaja uzrokovana ozljedama mozga:
           - afazija (Aphasia)
           - disfazija (Dysphasia)
           - dizartrija (Dysarthria)

U Polikliniku na  rehabilitaciju dolaze i djeca s ugrađenom umjetnom pužnicom. Riječ je o jednom od svjetskih znanstvenih dostignuća posljednih desetljeća kojim se omogućava postizanje prirodnog zvuka, što je prednost u odnosu na linearno pojačavanje zvuka kod običnih slušnih aparata. Kandidati za ugradnju pužnica su djeca s prelingvalnim oštećenjem govora, a prije razvoja govora, te djeca do šest godina starosti s postlingvalnim oštećenjem govora. Kroz rehabilitaciju u našoj Poliklinici prošlo je dvadesetak osoba, od kojih je najmlađa osoba s ugrađenom umjetnom pužnicom imala godinu i pol dana. Ovakva rehabilitacija je dugotrajan postupak jer pužnica omogućava čujnost, ali rehabilitacijom kod djeteta treba razvijati slušanje i govor, budući da djecu koja su živjela u svijetu tišine treba uvesti u svijet govora.

Psihološka dijagnostika
U sklopu psihološke dijagnostike provodi se procjena psihomotornog razvoja,kognitivnih sposobnosti,emocionalne zrelosti,perceptivnomotorne koordinacije,razumjevanja govora,neuspjeha u školskom učenju i procjena razvoja i poremećaja organizacije funkcija.

Defektološka dijagnostika i terapija
Ovisno o specifičnosti smetnje i dodatnim potrebama uz logopedski tretman provodi se defektološka dijagnostika i terapija.

ORL dijagnostika
U otorinolaringološkoj ambulanti naše Poliklinike uz opći ORL pregled vrši se dijagnostika oštećenja sluha i ravnoteže.
Audiološka i vestibulološka ispitivanja koja radimo:
·         tonalna audiometrija (TA)
·         govorna audiometrija (GA)
·         govorna audiometrija u slobodnom polju
·         timpanometrija (TG)
·         određivanje kohleostapesnog refleksa ( CSR)
·         kompjuterizirana videonistagmografija (VNG)
·         uvjetovana "Play" audiometrija(djeca od 3-6 godina)
·         slušni evocirani potencijal (ABR)

Da bi se došlo u Polikliniku na govorne vježbe i dijagnostiku, potrebna je samo uputnica obiteljskog liječnika, jer financiranje djelatnosti pokriva Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje. Od samih početaka ustanove broj pacijenata upućenih na slušni i govorni tretman postupno se tijekom godina povećavao. Do danas kroz Ustanovu, kako u Osijeku, tako i u kabinetima u Đakovu, Našicama i Dardi, prošlo je oko 11000 pacijenata.

U redu